Czy warto sprzedać obecne mieszkanie i kupić nowe od dewelopera?

Strona główna » Porady » Czy warto sprzedać obecne mieszkanie i kupić nowe od dewelopera?
Czy warto sprzedać obecne mieszkanie i kupić nowe od dewelopera?

Zastanawiasz się nad zmianą dotychczasowego lokum? To wielki krok w stronę zapewnienia sobie wygody, oczekiwanego standardu i lepszego stylu życia. Czy jest to jednak dobry czas na zmianę? Czy warto sprzedać obecne mieszkanie i kupić nowe od dewelopera? Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób stoi aktualnie przed taką decyzją. Dlatego, aby choć trochę ułatwić Ci jej podjęcie, opowiemy o kilku aspektach, które należy rozważyć przed transakcją. Zapraszamy do dalszego czytania!

Zacznijmy od początku: Zweryfikuj swoje potrzeby mieszkaniowe

Na początku znajdź chwilę, a nawet kilka, by przeanalizować swoje oczekiwania i potrzeby dotyczące nowej nieruchomości. Idealne lokum powinno bowiem spełniać większość założonych przez Ciebie wymagań i preferencji. Poniżej kilka przykładowych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

  • Czy do sprzedaży obecnego i kupna nowego mieszkania od dewelopera motywuje Cię chęć skrócenia dojazdu do pracy, bliskość szpitala lub placówek edukacyjnych? Szukaj mieszkania w dobrze zagospodarowanej dzielnicy, gdzie masz wszędzie blisko.
  • Męczy Cię codzienne wchodzenie po schodach na wyższe piętra w budynku bez windy? Przypuszczasz, że z biegiem czasu będzie to coraz bardziej uciążliwe? Warto więc rozglądać się za lokum na parterze lub w bloku z windą.
  • Może Twoim priorytetem stało się poszukiwanie lepszej jakości życia, np. zamieszkanie w cichszej, bezpieczniejszej okolicy lub w miejscu oferującym lepsze atrakcje kulturowe, sportowe bądź rekreacyjne?
  • A może planujesz powiększenie rodziny? Jeśli tak, pomyśl o większym metrażu.

Wiele osób decyduje się na zmianę mieszkania na takie, które jest bliżej rodziny lub przyjaciół, aby mieć wsparcie w opiece nad dziećmi lub na odwrót – by móc liczyć na pomoc dorosłych dzieci w zrobieniu zakupów czy podwiezieniu do przychodni.

Pamiętaj, by nowe mieszkanie, którego szukasz spełniało nie tylko Twoje obecne potrzeby, ale także te przyszłościowe, które jesteś w stanie przewidzieć. Zmiana mieszkania to poważna decyzja, zwykle na lata, dlatego podchodząc do tematu w ten sposób zagwarantujesz sobie realną poprawę jakości życia.

Zapoznaj się z aktualną sytuacją na rynku nieruchomości

Drugim ważnym krokiem przed podjęciem decyzji jest poznanie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, zarówno na wtórnym, jak i na pierwotnym – od dewelopera. Zacznij więc od określenia wartości Twojego obecnego mieszkania. Kwota uzyskana z ewentualnej sprzedaży będzie bowiem stanowić punkt wyjścia do planowania przyszłej inwestycji. Zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami, np. biurem nieruchomości lub rzeczoznawcą majątkowym.

Skorzystanie z takiej pomocy prowadzi do uzyskania rzetelnej wyceny lokalu. Przed sprzedażą obecnego domu lub mieszkania zorientuj się też, ile kosztują nowe mieszkania od dewelopera. Weź pod uwagę to, że na koszt nieruchomości będą wpływać czynniki takie jak:

  • lokalizacja,
  • metraż,
  • standard.

Jednocześnie, zastanów się nad swoimi możliwościami finansowymi, a szczególnie na tym, ile gotówki (czyli wkład własny) jesteś w stanie zainwestować w nowe mieszkanie od dewelopera. Jak duży wkład własny możesz przeznaczyć, jeśli rozważasz finansowanie kupna za pomocą kredytu hipotecznego? Odpowiedzi na te pytania ułatwią Ci podjęcie decyzji w sprawie dalszych działań. Mogą też zawęzić poszukiwania, kierując Twoją uwagę na określone oferty mieszkań deweloperskich.

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z KONSULTACJI I BEZPŁATNIE ZBADAĆ SWOJĄ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ? Przejdź na stronę Kredyt Hipoteczny i Bezpłatne Doradztwo

Nowe mieszkania Fordon - Fordom, ul. Produkcyjna Bydgoszcz
Etap C osiedla forDOM – wizualizacja poglądowa

Co z obecnym mieszkaniem – sprzedawać czy wynająć?

Gdy stoisz przed decyzją o kupnie nowego mieszkania od dewelopera, warto też rozważyć, co zrobić z obecnym lokum – sprzedać czy może lepiej wynająć? Jeśli jesteś w sytuacji, w której priorytetowo potrzebujesz znacznej ilości gotówki na zakup czegoś nowego, sprzedaż może być koniecznością. Pozwoli to na zgromadzenie wymaganego wkładu własnego oraz pokrycie części kosztów inwestycji. Jeśli jednak Twoja sytuacja finansowa jest stabilna i nie potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku gotówki, wynajem obecnego mieszkania może okazać się korzystnym posunięciem.

Zanim podejmiesz decyzję, zorientuj się, jakie są obecne stawki za wynajem lokum w Twojej okolicy. Aby się tego dowiedzieć, możesz skorzystać z portali nieruchomościowych lub skontaktować się z pośrednikiem. Możesz skontaktować się także z nami – pomożemy przeanalizować Ci Twoją sytuację.

Takie rozeznane pozwoli Ci ocenić potencjalne dochody z wynajmu i zdecydować, czy równoważą one przyszłe obciążenia finansowe, np. ewentualny kredyt hipoteczny na kupno nowego mieszkania od dewelopera.

Wybór między sprzedażą a wynajmem obecnego lokum powinien uwzględniać nie tylko bieżące potrzeby finansowe, ale także długoterminowe plany i możliwości inwestycyjne.

A zatem – czy warto właśnie teraz kupić nowe mieszkanie?

Podjęcie decyzji o sprzedaży obecnego mieszkania i kupnie nowego od dewelopera może być trudne. Proces ten wymaga gruntownego przygotowania, głównie pod względem kapitału. Jeśli jednak masz odpowiednie możliwości finansowe i szukasz lokum, które jest w zasięgu Twoich możliwości, nic nie powinno stać na przeszkodzie w kupnie mieszkania – czyli zmianie miejsca zamieszkania i rozpoczęciu kolejnego rozdziału w życiu w wymarzonym miejscu, dopasowanym od potrzeb Twojej rodziny.

AKTUALNĄ OFERTĘ NOWYCH MIESZKAŃ W BYDGOSZCZY znajdziesz na naszej stronie Oferty mieszkań, na którą zapraszamy.

Pozostałe porady