Pierwsze własne mieszkanie. Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?

Strona główna » Porady » Pierwsze własne mieszkanie. Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
Pierwsze własne mieszkanie. Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?

Własne cztery kąty gwarantują nieocenione poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Nic dziwnego, że pierwsze, własne mieszkanie jest nadal marzeniem wielu młodych osób. Nie bez powodu też wybór bardzo często pada na zakup nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Dlaczego? Za tym wyborem przemawia nowoczesna architektura i udogodnienia, choćby takie jak winda w bloku, ale przede wszystkim swoboda i możliwość aranżacji wnętrza w ulubionym stylu.

Chcesz kupić mieszkanie w Bydgoszczy i zastanawiasz się, od czego zacząć? Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kilka punktów, które warto wziąć pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań. Zapraszamy do lektury!

Oczekiwania a rzeczywistość, czyli zbadanie możliwości finansowych

Choć wydawać by się mogło, że poszukiwania warto zacząć od wyboru dewelopera lub lokalizacji – nic bardziej mylnego. Najważniejszą kwestią i pierwszym krokiem przy poszukiwaniach powinno być określenie własnych możliwości finansowych. Znając już bowiem kwotę, jaką chcemy i możemy przeznaczyć na zakup pierwszej nieruchomości, łatwiej i szybciej, bez zbędnego marnowania czasu, będzie można wybrać poszczególne inwestycje mieszkaniowe. Przykładowo, jeśli budżet na zakup mieszkania jest mniejszy, niż zakładany, nie zawsze musi się to wiązać z porzuceniem marzeń o własnym mieszkaniu. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę lokalizacji lub rezygnację z kilku metrów kwadratowych i kupić nieco mniejsze mieszkanie, ale mieszkać już na swoim. Z kolei chcąc zbadać swoje możliwości finansowe, warto umówić się na bezpłatne konsultacje z doświadczonym i niezależnym Doradcą Kredytowym, który przedstawi opcje i propozycje z wielu banków.

Sprawdzonych Doradców Kredytowych znajdziesz tutaj >>> przejdź do strony z kontaktem do Doradców

Jakiego mieszkania potrzebujesz?

Przed przystąpieniem do poszukiwań mieszkania, warto zadać sobie także kilka kontrolnych pytań, które ułatwią określenie własnych preferencji mieszkaniowych. Wśród pytań, na które powinno znać się odpowiedzi znajdują się:

  • Z jakiego powodu chcę kupić mieszkanie? (chęć usamodzielnienia się, chęć zamieszkania z partnerem/partnerką, powiększenie rodziny, zamiana mieszkania na większe lub mniejsze, zmiana otoczenia)
  • Ile pokoi potrzebuję? (dwa, trzy, a może więcej?)
  • W jakiej lokalizacji chcę zamieszkać? (bliżej centrum, gdzie dużo się dzieje czy w spokojnej lokalizacji z licznymi terenami rekreacyjnymi)
  • Czy piętro ma dla Ciebie znaczenie?
  • Czy potrzebujesz dodatkowe udogodnienia – takie jak balkon lub miejsce postojowe?

mieszkanie 2-pokoje

Nowe mieszkanie od dewelopera

Możliwość posiadania zupełnie nowego lokum z opcją wykończenia według własnych upodobań to niezwykle kusząca propozycja. Dlatego właśnie aktualnie rynek pierwotny rozwija się bardzo szybko. Jeśli decydujesz się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego w Bydgoszczy, dobrze jest wybierać lokum spośród ofert od solidnego, wiarygodnego dewelopera z długoletnim doświadczeniem w branży.

Skąd wiedzieć, czy dany deweloper w Bydgoszczy ma doświadczenie i można mu zaufać? To dość proste – warto sprawdzić jego wcześniejsze realizacje, porozmawiać z pracownikiem firmy, wybrać się do siedziby firmy. Możesz też sprawdzić dewelopera w rejestrach KRS, CEiDG, by dowiedzieć się też czy deweloper nie jest przypadkiem w upadłości lub restrukturyzacji. Po tego typu informacje możesz poprosić także bezpośrednio dewelopera.

Metraż i układ mieszkania z rynku pierwotnego

Warto wiedzieć, że wraz z metrażem mieszkania rośnie także jego cena. Dlatego też tak ważne jest określenie budżetu, jakim dysponujemy lub zbadanie swojej zdolności kredytowej, o których wspominaliśmy na początku. Jeśli masz już ustalone widełki dotyczące metrażu, dobrze jest dokładnie przeanalizować układ mieszkania. Czy wielkość salonu z aneksem jest odpowiednia, czy w sypialni znajdzie się miejsce na łóżko i szafę, czy w przedpokoju znajdzie się przestrzeń na szafę. Zastanów się także, na którą stronę świata mają być wystawione okna – na wschód, południe czy zachód? Wolisz, by w mieszkaniu było więcej słońca z rana, czy popołudniu?

Lokalizacja

Niektórzy od razu wiedzą, w której bydgoskiej dzielnicy chcą mieszkać, inni są otwarci na propozycje. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, to koniecznie weź pod uwagę najbliższe otoczenie. Czy w pobliżu znajdują się sklepy i zakłady usługowe? Dodatkowo, zwróć uwagę na drogi dojazdowe czy komunikację miejską. A jeśli lubisz aktywny wypoczynek lub spacery z psem, to zobacz, czy w okolicy znajdują się tereny zielone lub drogi rowerowe.

Mieszkanie od dewelopera – dodatkowe kryteria

W momencie, gdy już wiesz, do jakiego dewelopera chcesz się udać, masz określone oczekiwania względem metrażu i układu, zastanów się też nad dodatkowymi kryteriami, takimi jak kondygnacja, balkon czy miejsce postojowe na samochód. Przygotowując się wcześniej do takiego spotkania, łatwiej będzie Ci rozmawiać o swoich potrzebach, a pracownik z Biura Sprzedaży szybciej i trafniej będzie mógł zaproponować poszczególne układy mieszkania.

rośliny osiedle forDOM
Osiedle forDOM – nowe rośliny

Pozostałe porady