Czynsz za mieszkanie – jakie opłaty zawiera czynsz?

Strona główna » Porady » Czynsz za mieszkanie – jakie opłaty zawiera czynsz?
Czynsz za mieszkanie – jakie opłaty zawiera czynsz?

Nabyłeś nowe mieszkanie od dewelopera? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że sam zakup nieruchomości to nie koniec wydatków. Gdy już odbierzesz klucze, musisz przygotować się na comiesięczne wydatki w postaci czynszu i innych kosztów utrzymania lokum. Często ta kwota nie jest mała, dlatego już dziś dowiedz się, jakie opłaty wchodzą w skład czynszu mieszkaniowego.

Opłaty za mieszkanie – co warto wiedzieć?

To oczywiste, że każdy, kto wynajmuje od kogoś mieszkanie musi co miesiąc regulować czynsz – należność administracyjną dla zarządzającego budynkiem. Obowiązek ten spoczywa jednak również na osobach, które zdecydowały się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym z myślą o własnych potrzebach mieszkaniowych. Uiszczanie określonych kwot to nierzadko spore obciążenie dla domowego budżetu, dlatego warto wiedzieć, co zawiera w sobie czynsz.

Miesięczne opłaty za mieszkanie z rynku pierwotnego w Bydgoszczy obejmuje wszelkie opłaty związane z jego utrzymaniem. Mowa tu nie tylko o samym czynszu, ale także dodatkowych kosztach zużycia energii elektrycznej oraz wody. Nie zapominaj też o ogrzewaniu i wywozie śmieci. A jeśli przy budynku znajdują się miejsca parkingowe, prawdopodobnie trzeba będzie uiszczać opłaty za utrzymanie ich w porządku.

Na czynsz składają się dwa rodzaje opłat: niezależne od zarządcy i zależne od zarządcy.

  1. Opłaty niezależne od zarządcy

W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniami na rzecz konkretnego lokum, takimi jak koszty eksploatacji wynikające ze zużycia mediów (prąd, woda, ogrzewanie, wywóz śmieci) oraz podatek od nieruchomości. Zarządca nie decyduje o wysokości tych stawek – ustala je gmina i musi im się podporządkować. Ponadto jest on zobowiązany do płacenia za media używane przed pozostałych lokatorów, na przykład poprzez zapalanie światła na klatce schodowej, hali garażowej czy segregację śmieci.

  1. Opłaty zależne od zarządcy

Opłaty zależne od zarządcy to natomiast pozostałe koszty administracyjne. Właściciel ma wpływ na to, z jakim kosztem wiąże się utrzymanie budynku. Pieniądze z części czynszu zostają przekazane na różnego typu usługi, takie jak sprzątanie, serwisowanie urządzeń, miejsca parkingowe, prace naprawcze, ochrona czy monitoring. Wysokość będzie zależna także od innych wymienionych wcześniej czynników, takich jak na przykład lokalizacja, typ budynku czy standard i udogodnienia dla mieszkańców.

Wysokość czynszu za mieszkanie

Nie sposób podać konkretnych kwot, które składają się na czynsz za mieszkanie z rynku pierwotnego. Zależy to od wielu czynników, takich jak m.in. lokalizacja, typ budynku, metraż czy standard wykończenia. Zawsze jednak należy zwrócić się z tym pytaniem do dewelopera. Dowiesz się, od kiedy należy płacić za nieruchomość i jaką kwotą w skali miesiąca musisz dysponować. W ten sposób nie będziesz zaskoczony i przygotujesz się na dodatkowe wydatki związane z utrzymaniem nowego mieszkania.

Pozostałe porady