Dlaczego ceny mieszkań idą w górę?

Strona główna » Porady » Dlaczego ceny mieszkań idą w górę?
Dlaczego ceny mieszkań idą w górę?

Rynek nieruchomości nigdy nie był tak interesujący. Obecnie poszukujący mieszkania w Bydgoszczy lub innym większym mieście mają przed sobą zróżnicowaną ofertę, co ułatwia dopasowanie lokalu do własnych potrzeb. Jedynym czynnikiem hamującym optymizm są rosnące ceny za metr kwadratowy. Dowiedzmy się, co jest tego przyczyną.

Wyższe ceny materiałów budowlanych = wyższa cena nowych nieruchomości

Co ma wpływ na tak wysokie ceny mieszkań? Czynników jest sporo i są one naprawdę różne, zwróćmy jednak uwagę na te najważniejsze. Nie jest tajemnicą, że w trakcie pandemii znacznie wzrosły koszty zakupu materiałów budowlanych oraz stawek za usługi wykończeniowe. Nakład na inwestycję okazuje się obecnie znacznie większy niż jeszcze kilka lat temu. Zresztą, podwyżek zarejestrowaliśmy w ostatnim czasie zdecydowanie więcej. Wystarczy wspomnieć o cenach za energię elektryczną, która ma bezpośrednio wpływa na inwestycje mieszkaniowe. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze rosnąca inflacja.

Eksperci finansowi nie mają też wątpliwości co do tego, że rynek mieszkań w Polsce jest napędzany przez samych kupujących. W obawie przed podwyżkami lokują pieniądze w nieruchomościach – przede wszystkim lokalach znajdujących się w większych miastach, takich jak Bydgoszcz, Wrocław czy Warszawa. A to zwiększa popyt i co za tym idzie, także stawkę za metr kwadratowy.

Tani kredyt hipoteczny – okazja do zakupu nieruchomości

W tym wszystkim chcący kupić mieszkanie w Bydgoszczy lub innym większym mieście odnajdują jednak sporą korzyść, która również ma wpływ na ceny nieruchomości w Polsce. Są nimi stosunkowo tanie kredyty hipoteczne. Banki oferują swoim klientom korzystniejsze warunki, a co za tym idzie, większe możliwości na zrealizowanie wymarzonej inwestycji. Do tego należy wspomnieć o rosnących wynagrodzeniach. Instytucje finansowe, doskonale zdając sobie sprawę z tych zmian, przygotowują oferty skrojone na miarę klientów zainteresowanych wzięciem kredytu hipotecznego. Z tego powodu ceny nieruchomości nie będą malały, a wręcz przeciwnie – nadal mogą iść w górę.

Rada jest więc jedna: nie ma co zwlekać z inwestycją mieszkaniową – w metry kwadratowe warto zainwestować jak najszybciej, ponieważ taniej już było.

Pozostałe porady