Jak kupić mieszkanie na kredyt w Bydgoszczy?

Strona główna » Porady » Jak kupić mieszkanie na kredyt w Bydgoszczy?
Jak kupić mieszkanie na kredyt w Bydgoszczy?

Posiadanie własnego, pierwszego mieszkania daje poczucie niezależności i bezpieczeństwa. Nie bez powodu jest więc marzeniem bardzo wielu osób, zwłaszcza młodych, którzy wkraczają w dorosłe życie. Nie każdy jednak ma wystarczająco dużo środków finansowych, które mogą pomóc sfinalizować to marzenie. Na szczęście istnieje jeszcze opcja zakupienia mieszkania, korzystając z kredytu hipotecznego. W tym artykule postaramy się przedstawić mały poradnik, który rozjaśni Tobie kilka zagadnień związanych z tym, od czego zacząć i jak kupić mieszkanie na kredyt. Zapraszamy do lektury.

Przygotowanie do kredytu hipotecznego

Zanim rozpoczniesz starania o kredyt hipoteczny, by kupić pierwsze mieszkanie w Bydgoszczy lub innym mieście, musisz się do całego procesu odpowiednio przygotować.

Zadbaj o źródło dochodów i zdolność kredytową

Postawą w tym przypadku jest oczywiście Twoja zdolność kredytowa. Warto więc przeanalizować swoją historię kredytową oraz ewentualne zaległości. Musisz wiedzieć, że wysokość udzielonego kredytu hipotecznego będzie zależna właśnie od Twojej zdolności kredytowej. Na jej wysokość będą miały wpływ takie czynniki, jak:

  • źródło oraz wysokość Twoich dochodów,
  • liczba członków Twojego gospodarstwa domowego,
  • historia kredytowa i wysokość zobowiązań.

Warto wiedzieć też, że konkretną kwotę, którą bank może Ci przyznać, poznasz dopiero podczas składania wniosku kredytowego.

Umów się na konsultacje kredytowe z zaufanym i doświadczonym Doradcą

Aby poznać Twoje możliwości finansowe możesz udać się do wybranego banku lub umówić się na spotkanie z niezależnym doradcą kredytowym, który ma dostęp nie do jednego, a do ofert kilku różnych banków na raz.

Jeśli potrzebujesz takiego wsparcia, zerknij na zakładkę Kredyt hipoteczny i bezpłatne doradztwo, gdzie znajdziesz kontakt do rekomendowanych doradców. Takie konsultacje są bezpłatne i w żaden sposób do niczego nie zobowiązują.

Rozpocznij poszukiwania pierwszego mieszkania

Znając szacunkową zdolność kredytową możesz przystąpić do poszukiwań mieszkania. Dlaczego z poszukiwaniem mieszkania warto wstrzymać się do momentu poznania swojej zdolności kredytowej? Właśnie po to, aby zaoszczędzić cenny czas. Bardzo często zdarza się, że nie znając swoich możliwości finansowych liczymy na zakup mieszkania, który przekracza budżet, na jaki będziesz mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny. Znając więc swoją zdolność kredytową i własne potrzeby mieszkaniowe będziesz już wiedzieć, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić i szybko zweryfikować, czy odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Szukając nowego mieszkania w Bydgoszczy koniecznie zapoznaj się z naszymi aktualnymi ofertami mieszkań, przechodząc na zakładkę Oferta mieszkań.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Jeszcze do niedawna (do maja 2022) opcja zakupu mieszkania bez wkładu własnego była niedostępna. Wszystko to zmieniło się wraz z wejściem w życie programu rządowego o nazwie „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który aktualnie umożliwia kupno nieruchomości nawet w przypadku nieposiadania własnych środków finansowych.

Niemniej jednak warto pamiętać, że banki nadal rekomendują posiadanie wkładu własnego na poziomie 10-20% wartości mieszkania, jakie chce się zakupić, oferując korzystniejsze warunki kredytowe. Warto o tym pamiętać mając na uwadze również fakt, że kredyt hipoteczny na zakup mieszkania jest zobowiązaniem długoterminowym.

Polecamy także na bieżąco śledzić wszystkie programy rządowe, które umożliwiają łatwiejszy zakup mieszkania. Jednym z nich jest także program „Bezpieczny Kredyt 2%”, z pomocą którego można otrzymać kredyt ze stałym oprocentowaniem na okres pierwszych 10 lat.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz wiele pytań związanych z procesem zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny, pozostajemy do Twojej dyspozycji. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji kredytowych u ekspertów finansowych, którzy w prosty sposób wytłumaczą zagadnienia, a także przeprowadzą proces zakupu mieszkania.

Pozostałe porady