Mieszkanie w Bydgoszczy na parterze czy na piętrze – co wybrać?

Strona główna » Porady » Mieszkanie w Bydgoszczy na parterze czy na piętrze – co wybrać?
Mieszkanie w Bydgoszczy na parterze czy na piętrze – co wybrać?

Jeśli wiesz już, w jakiej lokalizacji chcesz zamieszkać i jak dużego mieszkania poszukujesz, z pewnością staniesz przed jeszcze jednym wyborem. A mianowicie – przed wyborem kondygnacji. Na tym etapie będziesz musiał zastanowić się, jakie mieszkanie wybrać –  czy to na parterze czy raczej na piętrze?

Warto na spokojnie przemyśleć tę kwestię, ponieważ wybór ten może wpłynąć na komfort Twojego życia w nowym mieszkaniu. A zatem parter czy piętro? Poniżej dzielimy się kilkoma wskazówkami. W ostatecznym rozrachunku, weź pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby. To w końcu Ty w nowym mieszkaniu masz się czuć najlepiej. 

Mieszkanie na parterze: zalety i wady

Mieszkania na najniższym poziomie cieszą się równie dużą popularnością co te na piętrach. Jednak tym, co najbardziej skłania do zakupu mieszkania na parterze, jest przede wszystkim atrakcyjna cena, ponieważ takie lokale są zwykle nieco tańsze. Choć nie zawsze jest to regułą, dlatego warto o to dopytać dewelopera. Jeśli mieszkania posiadają duże ogródki, na które w dobie pandemii popyt jest bardzo duży, cena może okazać się wyższa właśnie ze względu na to udogodnienie.

Do kolejnych atutów można zaliczyć szybki dostęp do mieszkania. Nie ma konieczności korzystania z windy czy pokonywania schodów, aby wejść z cięższymi zakupami lub wnieść czy znieść dziecięcy wózek. Parter to odpowiednia opcja zarówno dla rodziców, jak i seniorów, którzy ponad wszystko cenią wygodę. Niektóre mieszkania parterowe posiadają również dostęp do ogrodu, co stanowi korzyść dla każdego, kto marzy o kawałku własnej trawy, na której będzie mógł się zrelaksować.

mieszkanie z ogródkiem
Mieszkania z ogródkami to interesująca propozycja dla rodzin z dziećmi i dla seniorów.

Wybór parteru wśród niektórych budzi jednak pewne wątpliwości. Wynika to przede wszystkim z przeświadczenia o większym hałasie oraz adekwatnie mniejszym poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Czy tak faktycznie jest, warto dokładnie sprawdzić lokalizację i standard inwestycji oraz zagospodarowanie terenu na spotkaniu z deweloperem. My w Arkadzie staramy się budować w lubianych i dobrze skomunikowanych lokalizacjach w Bydgoszczy, ale z dala od dużych, ruchliwych ulic, które mogłyby zakłócać spokój mieszkańcom. Poza tym projekty, które realizujemy, są osiedlami zamkniętymi z ogrodzeniem, a dostęp do klatek jest zabezpieczony domofonami lub wideodomofonami. W niektórych projektach (jak Balaton Apartamenty na Bartodziejach) stawiamy także na monitoring i całodobową ochronę, a także rolety zewnętrzne w mieszkaniach na parterze, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Mieszkanie na piętrze: korzyści i ograniczenia

Na zakup mieszkania na wyższych kondygnacjach znacznie częściej decydują się inwestorzy, którzy kupują mieszkania na wynajem, ale nie tylko. Wybór ten pada zwykle z kilku powodów. Główną zaletą, którą dostrzega się w mieszkaniach zlokalizowanych na piętrze jest wysokość, a zatem lepsze nasłonecznienie wnętrza i ciekawsze widoki. Warto dodać, że jeśli budynek faktycznie znajduje się blisko ulicy, hałas z ulicy jest nieco mniejszy, a poczucie bezpieczeństwa przed ewentualnymi włamaniami wyższe.

mieszkanie z dużym tarasem bydgoszcz
Mieszkanie z dużymi balkonami i tarasami cieszą się ogromnym powodzeniem. Na zdjęciu taras w inwestycji Balaton Apartamenty na bydgoskich Bartodziejach.

Sporym powodzeniem cieszą się też nieruchomości ulokowane na ostatnim piętrze. Głównie z uwagi na brak sąsiadów nad sobą, więc dużą zaletą może być cisza i spokój. Z i tym samym poczucie większej prywatności, zwłaszcza na balkonie lub tarasie.

Zakup mieszkania na ostatnim piętrze powinny rozważyć osoby, które lubią ciszę i jednocześnie chcą każdego dnia cieszyć się ładnym widokiem z okna. Ponadto lokale tego typu zwykle posiadają większy metraż, co wiąże się ostatecznie z wyższą ceną zakupu. Warto mieć na uwadze, że jeśli dojdzie do awarii windy, tymczasową, aczkolwiek jedną drogą umożliwiającą dostanie się do mieszkania, będą schody.

Które rozwiązanie wybierzesz?

Obie opcje mieszkań, zarówno tego na parterze, jak i na piętrze są warte zainteresowania. Sam zdecyduj, czy Twoje nowe mieszkanie w Bydgoszczy ma zostać ulokowane na parterze czy może na piętrze. Najważniejsze, aby wybór ten spełniał Twoje potrzeby, a nie kogoś innego!

Jeśli aktualnie stoisz przed takim wyborem warto stworzyć własną listę z zaletami i wadami obu opcji i nadaj poszczególnym kryteriom mniejszy lub większy priorytet. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję co do zakupu mieszkania.

Pozostałe porady