Odbiór mieszkania od dewelopera

Strona główna » Porady » Odbiór mieszkania od dewelopera
Odbiór mieszkania od dewelopera

Gdy inwestycja deweloperska zostanie już ukończona i uzyska prawomocne pozwolenie na użytkowanie, przyjdzie czas na rozpoczęcie odbiorów mieszkań. To moment, którego z niecierpliwością wyczekują wszyscy właściciele, którzy kupili nowe mieszkanie w Bydgoszczy od dewelopera. Po odebraniu kluczy do lokalu będą mogli bowiem rozpocząć prace związane z wykończeniem i urządzaniem mieszkania oraz zaaranżować wymarzoną przestrzeń, którą planowali od wielu miesięcy. Dziś podpowiadamy jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera i na co warto zwrócić uwagę. 

Termin odbioru mieszkania od dewelopera

Gdy tylko deweloper uzyska wszystkie zgody, rozpocznie przekazywanie kluczy do mieszkań. O tym fakcie każdy właściciel zakupionego mieszkania zostanie powiadomiony z odpowiednim wyprzedzeniem, aby móc zarezerwować sobie konkretny dzień i godzinę na spotkanie z przedstawicielem dewelopera na nieruchomości. Takie zawiadomienie jest zazwyczaj wysyłane drogą elektroniczną na właściwy adres nabywcy.

Kto uczestniczy w odbiorze?

W odbiorze mieszkania z rynku pierwotnego biorą udział przede wszystkim: główny zainteresowany, a więc nabywca mieszkania oraz przedstawiciel dewelopera. Bardzo często zdarza się, że osobą z ramienia dewelopera jest wykwalifikowany pracownik z wiedzą techniczną, który rzetelnie przedstawia wszystkie szczegóły dotyczące lokalu. Oprócz wymienionych osób uczestnikami podczas odbioru mogą być także zewnętrzny inspektor budowlany oraz przedstawiciel generalnego wykonawcy.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Odbiór mieszkania od dewelopera warto rozpocząć od tak zwanych wizualnych analiz tego, co się w nim znajduje. Chodzi tu przede wszystkim o poprawność i dokładność wykończenia poszczególnych elementów. Na tym etapie dobrze jest zwrócić uwagę na przykład na jakość wykonania posadzek, ścian i sufitów, a także na to jak została zamontowana stolarka drzwiowa i okienna. Istotnym momentem jest również kontrola instalacji – konieczne jest sprawdzenie tego, czy są one zgodne z projektem, a także czy ich działanie jej poprawne. Poza tym warto sprawdzić również dostęp do mediów takich jak woda, kanalizacja i ogrzewanie.

Lista rzeczy do sprawdzenia podczas odbioru mieszkania:

  • mury, a więc sufit, wylewka i ściany oraz kąty proste,
  • okna i szyby,
  • drzwi,
  • instalacje elektryczna i grzewcza,
  • dostęp do multimediów, a więc instalacje pozwalające na korzystanie z telefonu, telewizji i internetu,
  • powierzchnie dodatkowe, jeśli zostały zakupione: komórka lokatorska, miejsce postojowe i garaż.

Kolejną istotną kwestią podczas odbioru mieszkania od dewelopera jest wyposażenie oraz standard wykończenia. Przed podpisaniem protokołu odbioru warto więc dokładnie sprawdzić, czy wszystkie znajdujące się w mieszkaniu elementy są zgodne z umową. Inna sprawa to oczywiście to, czy poszczególne urządzenia i sprzęty zostały zamontowane oraz czy są w pełni sprawne. Jeśli nic nie budzi naszych wątpliwości, z powadzeniem możemy podpisywać protokół odbioru mieszkania!

urządzanie mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania na rynku pierwotnym to już jedna z ostatnich formalności, jakich należy dopełnić podczas kupowania nowego mieszkania. Po zakończeniu spotkania podpisywany jest protokół odbioru, a w ręce nabywcy przekazywane są takie elementy jak: klucze do mieszkania i budynku, klucze do komórki lokatorskiej, skrzynki pocztowej i szaf technicznych, a także piloty do bramy wjazdowej i parkingowej. Od tej pory można już przystępować do wykańczania mieszkania według własnych upodobań.

Pozostałe porady