Ile wynosi wkład własny na zakup mieszkania?

Strona główna » Porady » Ile wynosi wkład własny na zakup mieszkania?
Ile wynosi wkład własny na zakup mieszkania?

Niestety czasy, gdy wkład własny nie był wymagany przez banki, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny już dawno minęły. Od kilku lat, zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego), kredytobiorca jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego. Ile więc trzeba mieć własnych środków, by starać się o taki kredyt na mieszkanie, informujemy poniżej.

Zakup mieszkania na kredyt – co musisz wiedzieć?

Osoby decydujące się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym z wykorzystaniem kredytu hipotecznego powinny wiedzieć, że koszt, jaki wynika z samej umowy z deweloperem nie jest jedynym kosztem, jaki będzie trzeba było ponieść. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do tego przedsięwzięcia. Jakie dodatkowe koszty należy uwzględnić?

  • wysokość wkładu własnego, czyli oszczędności, które stanowią już część wymagalnej wartości nieruchomości
  • koszty notarialne związane z podpisaniem umowy deweloperskiej na zakup mieszkania. Umowa ta zawierana jest w formie aktu notarialnego. Warto pamiętać, że zgodnie z Ustawą deweloperską nabywca ponosi tylko połowę tych kosztów. Drugie tyle ponosi deweloper.
  • Ewentualna dopłata wynikająca z inwentaryzacji mieszkania (warto wziąć taką ewentualność i być przygotowanym na dopłatę za dodatkowe m2 – zazwyczaj są to bardzo kosmetyczne różnice ok. 0,5 m2)
  • Koszty notarialne związane z podpisaniem umowy przeniesienia własności lokalu. W przypadku tej umowy, całkowite koszty leżą już po stronie nabywcy nieruchomości.

Czy wkład własny jest konieczny, by uzyskać kredyt hipoteczny?

Nabycie nieruchomości przy wsparciu banku jest możliwe pod kilkoma warunkami, o których szczegółowo może opowiedzieć profesjonalny doradca kredytowy. Jednym z ważniejszych warunków jest dysponowanie wkładem własnym, czyli dodatkową kwotą, pozwalającą sfinansować część inwestycji, aby bank zgodził się udzielić kredytu w wysokości pozostałej kwoty niezbędnej do kupna mieszkania. Kwota wkładu własnego obliczana jest na podstawie wysokości kredytu w procentach – różni się między innymi w zależności od tego, o jakiej cenie za nieruchomość mówimy.

Ile wynosi wkład własny w 2021 roku?

Jeśli myślimy o zakupie nieruchomości w Bydgoszczy lub innym mieście, powinniśmy dysponować oszczędnościami przeznaczonymi na wkład własny. Z reguły banki wymagają, aby wynosiły minimum 20% wartości kredytu. Warto mieć na uwadze, że są także banki, które akceptują jedynie 10% wkładu własnego. Ostateczna wysokość zależy jednak od warunków przedstawionych przez konkretny bank, a także zdolności kredytowej, na którą ma wpływ wiele czynników.

Zakup mieszkania w Bydgoszczy na kredyt: to możliwe!

Pokrycie części kosztów związanych z zakupem nieruchomości nie zawsze jest możliwe. Dlatego decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania deweloperskiego warto podjąć jak najwcześniej: odkładając oszczędności na wkład własny i szukając najbardziej optymalnej oferty finansowej.

Warto mieć przy tym na uwadze, że wspomnianych 20% nie musi mieć pokrycia w gotówce. Bank może uznać za dodatkowe oszczędności także działkę budowlaną, jeśli to na niej miałby zostać zbudowany dom czy pieniądze z konta oszczędnościowego. Warto szukać różnych rozwiązań, aby stać się właścicielem mieszkania w Bydgoszczy. Wsparcia w tym zakresie warto poszukać nie tylko w banku, ale także u dewelopera czy polecanego doradcy kredytowego.

Pozostałe porady