Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?

Strona główna » Porady » Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?
Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości, szczególnie w formie zakupu mieszkania pod wynajem w Bydgoszczy, jest jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie sposobów na pomnażanie swojego kapitału. W dobie tak zmiennej gospodarki oraz niskich stóp procentowych na tradycyjnych lokatach, nieruchomości oferują stosunkowo stabilną i opłacalną opcję inwestycji. Jednakże wybór właściwego, mieszkania jest kluczowy dla sukcesu tej inwestycji. W tym wpisie przedstawimy Ci kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu nowego mieszkania pod wynajem. Czytaj dalej!

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja

Pierwszym i często najważniejszym czynnikiem jest oczywiście lokalizacja. Wybierając mieszkanie pod wynajem, zastanów się, gdzie znajduje się wybrany przez Ciebie lokal. Popularne lokalizacje, takie jak chociażby centrum miasta, okolice uczelni bądź inne ważne miejsca pracy, bardzo często przyciągają stałych i płacących w terminie najemców. Pamiętaj jednak, że takie mieszkania mogą być znacznie droższe. Tutaj ważne jest rozważenie, jakie są Twoje cele inwestycyjne — zastanów się, czy chcesz uzyskać maksymalny zysk z wynajmu, czy bardziej celujesz w długoterminowy wzrost wartości Twojej nieruchomości.

Gdzie najchętniej mieszkamy?

To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas. Najemcy znacznie chętniej jednak wynajmują mieszkania w dobrze skomunikowanych rejonach miasta. Z takich lokalizacji najłatwiej jest bowiem dostać się na uczelnię, do pracy, szkoły czy przedszkola. Często w takich rejonach jest również dobrze rozwinięta infrastruktura związana z różnorodnymi sklepami i innymi lokalami usługowymi. W Bydgoszczy oprócz centrum, Bartodziei czy Górzyskowa coraz częściej doceniane są także Czyżkówko i Nowy Fordon, które oferują mieszkańcom dużo terenów zielonych.

Najemcy bardzo lubią zamknięte osiedla, na których oni i ich rodziny mogą się czuć bezpiecznie i spokojnie. Jeśli chodzi o same budynki, dobrze, żeby były one wyposażone w windy – to udogodnienie, które zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Typ mieszkania

Rodzaj mieszkania także ma ogromne znaczenie. Jednopokojowe, dwupokojowe oraz większe mieszkania przyciągają różnych najemców. Jednopokojowe lokale są idealne dla singli bądź studentów, podczas gdy te w opcji dwupokojowej i większej znakomicie nadają się dla par i małych rodzin. Wybierając mieszkanie, zastanów się więc nad swoją grupą docelową. Pamiętaj także o praktycznych aspektach, takich jak chociażby miejsce parkingowe na auto czy ogólna kondygnacja nieruchomości. Niewątpliwym plusem łatwo wynajmowanych mieszkań jest oczywiście także obecność balkonu – to udogodnienie podoba się bowiem wielu najemcom, którym zależy na jeszcze większej powierzchni na przykład przechowywania rowerów czy innych przedmiotów i urządzeń.

Standard wykończenia mieszkania

Aspekt związany ze standardem wykończenia i wyposażenia mieszkania ma znaczący wpływ na jego atrakcyjność dla potencjalnych najemców. Nowoczesna nieruchomość w dobrym standardzie z pewnością przyciągnie bardziej wymagających lokatorów. Co jest must have każdego mieszkania na wynajem? Na pewno sprzęty takie jak pralka, lodówka, zmywarka. Planując inwestycję w mieszkanie pod wynajem, przygotuj się także na dodatkowe doposażenie wnętrza w inne niezbędne sprzęty, jeśli oczekiwać tego będą najemcy.

Sposób zarządzania wynajmem

Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem, pamiętaj, że będziesz zobowiązany do zarządzania wynajmem. Zastanów się, czy będziesz robić to samodzielnie, czy może skorzystasz z usług profesjonalnej firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. To z pewnością wpłynie na Twoje codzienne zaangażowanie w inwestycję. Pamiętaj, że w Arkada Invest możesz pomożemy Ci oddelegować to zadanie oddając zarządzanie najmem w ręce profesjonalistów. O szczegóły zapytaj Doradców >>>

Planowanie oraz rentowność

Ostatecznie, analizuj rentowność swojej inwestycji. Określ, ile możesz zarobić na takim wynajmie i jakie ewentualne koszty będziesz ponosić Ty jako właściciel nowej nieruchomości od dewelopera. Koszty te związane są z utrzymaniem takiej nieruchomości. Upewnij się, że Twój plan finansowy jest realistyczny i zakłada wszystkie ewentualne zmienne na rynku nieruchomości.

Czy kupno mieszkania pod wynajem to dobry pomysł?

Zakup mieszkania pod wynajem w Bydgoszczy to ważna decyzja finansowa, ale może być opłacalną inwestycją. Rozważając lokalizację, typ mieszkania, stan techniczny czy zarządzanie najmem i planowanie finansowe, możesz maksymalizować swoje szanse na sukces w tej dziedzinie. Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko zakup miejsca do życia, ale przede wszystkim możliwość pomnożenia kapitału. Oczywiście, musisz pamiętać, że każda decyzja inwestycyjna wiąże się z ryzykiem, dlatego warto skonsultować się z ekspertem, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Sprawdź dostępne mieszkania inwestycyjne do 40 m2 w Bydgoszczy. Przejdź do wyszukiwarki >>>

 

Pozostałe porady