Kiedy jest najlepszy czas na zakup mieszkania?

Strona główna » Porady » Kiedy jest najlepszy czas na zakup mieszkania?
Kiedy jest najlepszy czas na zakup mieszkania?

Znalezienie i zakup wymarzonego mieszkania to cel, który stawia sobie wiele osób. Każdy z nas chciałby przecież mieszkać wygodnie, bezpiecznie i blisko, najlepiej w dobrze zagospodarowanej okolicy, która spełnia jego wymagania. Jednak szukając nieruchomości na rynku pierwotnym, skąd wiedzieć, że jest to dobry moment na zakup? Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na podjęcie decyzji o zakupie nowego mieszkania w Bydgoszczy, biorąc pod lupę różne kryteria. Zaczynajmy!

Gdy tego potrzebujesz. Zmiana mieszkania na nowe – różne etapy życia, różne potrzeby

Z jakiego powodu planujesz kupić nowe mieszkanie? To kwestia większej wygody, zmiany metrażu na mniejszy lub większy? A może chęć przeprowadzenia się do innej lokalizacji? Odpowiedź na to pytanie dla każdego z pewnością będzie brzmiała inaczej, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby i priorytety.

Najczęstsze motywacje do zakupu mieszkania:

  • Poprawa komfortu i standardu życia (np. rezygnacja ze starego budownictwa na rzecz nowego mieszkania deweloperskiego)
  • Chęć zakupu pierwszego mieszkania na własność (i rezygnacja z wynajmu)
  • Potrzeba zmiany metrażu mieszkania na mniejsze lub większe (wyprowadzka dzieci lub powiększenie rodziny)
  • Zmiana lokalizacji (podyktowana bliskością szkoły lub pracy)
  • Zabezpieczenie przyszłości i zakup mieszkania inwestycyjnego (z myślą o wynajmie)

Przyjrzyjmy się zatem, jakie mogą być przykładowe scenariusze osób na różnych etapach życia i z jakiego powodu myślą o zakupie nieruchomości.

Przykład 1 – Singiel, cel: zakup pierwszego mieszkania

Patrycja przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdy rozpoczęła studia na jednej z bydgoskich uczelni wyższych. Pracę w zawodzie zaczęła jeszcze podczas studiów, a aktualnie zajmuje stanowisko kierownicze w dobrze prosperującej firmie. Choć nadal wynajmuje mieszkanie, marzy o kupnie swojego, ponieważ chciałaby urządzić mieszkanie na własnych zasadach. Na ten moment poszukuje dwupokojowego mieszkania z łatwym dojazdem do centrum Bydgoszczy.

Przykład 2 – Para, cel: zakup 3-pokojowego mieszkania

Kasia i Tomek od kilku lat wspólnie wynajmują mieszkanie w Bydgoszczy. Kiedy podjęli decyzję o zamieszkaniu razem, w grę wchodził wyłącznie najem. Nie mieli wtedy oszczędności, które starczyłyby na wkład własny, by kupić nieruchomość na własność. Po 4 latach, kiedy oboje pracują na pełen etat i udało im się już nieco odłożyć, szukają większego, 3-pokojowego mieszkania w Bydgoszczy, które stanie się ich własnością.

Przykład 3 – Rodzina, cel: sprzedaż dotychczasowego mieszkania i zakup większego

Anita i Maciej oraz ich 3-letni synek Leoś mieszkają aktualnie na 50m2 w mieszkaniu z wielkiej płyty na 3 piętrze. Za niecałe pół roku ich rodzina się powiększy. Anita z Maćkiem rozglądają się zatem już za większym mieszkaniem o metrażu 60 m2 lub 70 m2 z dodatkowym pokojem dla dzieci i koniecznie na niższym piętrze lub w budynku z windą. Gdy tylko znajdą odpowiadające ich potrzebom nowe mieszkanie w Bydgoszczy, jego zakup sfinansują częściowo ze sprzedaży starego mieszkania.

Powyższe postacie są fikcyjne, ale przedstawione historie jak najbardziej prawdziwe.

Chęć zmiany mieszkania na… własne, nowe, mniejsze czy większe… często podyktowana jest indywidualnymi potrzebami. Jeśli więc jeśli jesteś przygotowany na zakup mieszkania także pod względem finansowym, wiesz, czego potrzebujesz, to będzie dobry moment.

Gdy masz środki finansowe na wkład własny lub urządzenie nowego mieszkania

Zakup mieszkania to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego musisz być odpowiednio przygotowany pod kątem finansowym. Jeśli planujesz kupić nieruchomość za pomocą kredytu hipotecznego niezbędne będzie zebranie wkładu własnego.

Wkład własny to nic innego jak Twoje środki pieniężne, w wysokości 10% lub 20% wartości nieruchomości, które są wymagane przez bank do uruchomienia kredytu na mieszkanie. W praktyce oznacza to, że wpłacając wkład własny, bierze się kredyt hipoteczny wyłącznie na 90% lub 80% wartości mieszkania.

Programy pomocowe 

Warto jednak wspomnieć, że od 2022 roku w Polsce funkcjonuje rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który umożliwia zakup mieszkania na kredyt hipoteczny bez posiadania środków własnych. Z kolei w planach na 2023 r. jest wprowadzenie kolejnego programu pomocowego „Bezpieczny Kredyt 2%”, który ma umożliwić zakup mieszkania młodym osobom nieposiadającym jeszcze żadnej nieruchomości. O możliwościach skorzystania z programów możesz bezpłatne zapytać Doradcę Kredytowego.

Dodatkowe koszty przy kupnie mieszkania

Dodatkowe finanse będą niezbędne także na wykończenie mieszkania deweloperskiego. Jeśli nie posiadasz takich oszczędności, można wliczyć koszty urządzenia do kredytu hipotecznego.

Jeszcze innym kosztem, o którym warto pamiętać przy zakupie mieszkania od dewelopera są koszty notarialne przy podpisywaniu umów. Takie dokumenty przy obecności notariusza są zwykle podpisywane dwa razy, podczas:

  • Umowy deweloperskiej – wtedy zgodnie z „Ustawą Deweloperską” koszty dzielone są po połowie między Nabywcę nieruchomości oraz Dewelopera.
  • Umowy przeniesienia własności – wtedy już koszt notarialny ponosisz w całości jako Nabywca mieszkania.

Pamiętaj, że kupując mieszkanie na kredyt hipoteczny nigdy nie będzie idealnego momentu. Bez względu na czas, w którym się zdecydujesz, przy długoterminowym zobowiązaniu na 20, 25 czy 30 lat, bardzo prawdopodobne jest, że stopy procentowe będą rosły i malały.

Gdy znasz aktualne ceny i standard mieszkań deweloperskich w Bydgoszczy

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym mogą być zróżnicowane. Aktualnie średnia cena za m2 mieszkania w Bydgoszcz wg danych prezentowanych w styczniu 2023 przez portal Rynek Pierwotny wynosi 9044 zł/m2.

Można jednak znaleźć nieruchomości, których cena za metr kwadratowy jest wyższa sięgająca powyżej 12.000 zł/m2 lub niższa jak 6.800 zł/m2.

Co wpływa na cenę mieszkania?

  • Metraż mieszkania
  • Lokalizacja, w której znajduje się budynek
  • Piętro
  • Standard inwestycji
  • Standard wykończenia mieszkania

Najtańsze mieszkania deweloperskie znajdują się w dzielnicach takich jak Fordon. Z kolei z wyższymi cenami mieszkań z pewnością trzeba się liczyć w centrum Bydgoszczy.

Aby poznać ceny interesujących lokalizacji i mieszkań najlepiej skontaktować się z bezpośrednim przedstawicielem dewelopera. Dzwoniąc do Biura Sprzedaży Mieszkań Arkada Invest poznasz wszystkie interesujące szczegóły oraz ceny mieszkań w Bydgoszczy w lokalizacjach, gdzie budujemy nowe osiedla mieszkaniowe.

Warto na bieżąco obserwować rynek nieruchomości i wypatrywać rozpoczęcia sprzedaży nowych inwestycji. Dlaczego? Ponieważ na początkowym etapie inwestycji w okresie tak zwanej przedsprzedaży ceny mieszkań są o wiele atrakcyjniejsze, niż gdy inwestycja jest już zakończona. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Czy opłaca się kupić mieszkanie na wczesnym etapie etapie realizacji.

Warto jednak uważać na propozycje z bardzo wysokimi obniżkami cen sięgającymi kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Przy aktualnych kosztach budowy, cen materiałów i wykonawstwa tak wysokie rabaty są wręcz nierealne i takie oferty powinny dać do myślenia.

Podsumowanie

Choć zakup mieszkania może z początku może wydawać się procesem złożonym, z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem doradców od sprzedaży nieruchomości stanie się o wiele prostszy.

Zdarza się jednak tak, że do osiągnięcia tego celu potrzeba kilku dobrych miesięcy. Jest to związane z czasem na poszukiwanie nieruchomości, spotkania z deweloperem, ale też przygotowaniem finansowym.

Jeśli podjęliście już decyzję o zakupie nowego mieszkania w Bydgoszczy i chcecie poznać nasze propozycje mieszkań, haromonogramy płatności, a także specjalne programy, jakie przygotowaliśmy wyłącznie dla naszych Klientów, zapraszamy do kontaktu.

Podczas spotkania w naszym Biurze Sprzedaży Mieszkań Arkada Invest porozmawiamy przy kawie lub herbacie o Państwa preferencjach i o wymarzonym mieszkaniu, które będziemy mogli dla Państwa stworzyć.

Pozostałe porady