Mieszkanie od dewelopera. Co warto wiedzieć przed zakupem i podpisaniem umowy?

Strona główna » Porady » Mieszkanie od dewelopera. Co warto wiedzieć przed zakupem i podpisaniem umowy?
Mieszkanie od dewelopera. Co warto wiedzieć przed zakupem i podpisaniem umowy?

Zakup nowego mieszkania od dewelopera poprzedza wiele pytań. Wychodząc na przeciw potrzebom osób, które chcą wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania deweloperskiego, udzielamy odpowiedzi na najczęstsze pytania naszych Klientów.

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania deweloperskiego w Bydgoszczy?

  1. W pierwszej kolejności warto dokładnie sprawdzić dewelopera w rejestrach KRS, CEiDG w zależności od tego z jakim podmiotem mamy do czynienia. Sprawdzamy też czy deweloper nie jest przypadkiem w upadłości lub restrukturyzacji. Tego typu informacje można sprawdzić we wspomnianych bazach lub zwrócić się bezpośrednio do przedstawiciela dewelopera z prośbą o udostępnienie takich informacji.
  2. Kolejnym krokiem jest zrobienie tzw. researchu, czyli sprawdzamy, jakie inwestycje mieszkaniowe deweloper wybudował do tej pory (tak jak na przykład u nas: Inwestycje zrealizowane), jak prezentują się w rzeczywistości, a także jak długo deweloper istnieje i jakie ma opinie.
  3. W przypadku wybrania już konkretnej inwestycji w Bydgoszczy, która jest realizowana na wczesnym etapie, warto dopytać o pozwolenie na budowę, aktualny wpis do księgi wieczystej nieruchomości oraz zapoznać się z projektem inwestycji. Wgląd do wszystkich tych informacji możesz otrzymać w biurze sprzedaży dewelopera.

Jakie umowy zawiera się z deweloperem?

Przede wszystkim należy wymienić spektrum umów, z jakimi można się spotkać na rynku usług deweloperskich. Mówimy tu o:

Jako najważniejszą z nich można uznać umowę deweloperską, ponieważ ona zabezpiecza prawa nabywcy i wiąże się z wpłatą całej wartości nieruchomości i w ostateczności także umowa przyrzeczona przeniesienia własności, ponieważ klient nabywa prawo do lokalu i zostaje wyodrębniona nowa księga wieczysta.

Bardzo często stosowaną umową przy kupnie mieszkania od dewelopera jest także umowa rezerwacyjna. Jest ona zazwyczaj zawierana na wczesnym etapie budowy inwestycji, kiedy klient chce mieć gwarancję rezerwacji mieszkania, a także wtedy, gdy stara się o kredyt hipoteczny na zakup nowego mieszkania.

OBEJRZYJ TAKŻE #PoradyArkady NA YOUTUBE

Zapraszamy także uzupełniający odcinek video na naszym kanale, w którym opowiadamy jeszcze szerzej na kwestie dotyczące zakupu mieszkania w Bydgoszczy od dewelopera.

W rozmowie z naszym Doradcą Wioletą Daniłowską wzięły udział Magdalena Belter (mecenas BCh Legal Belter Wspólnicy sp.k.) oraz Katarzyna Biskup (prawnik BCh Legal Belter Wspólnicy sp.k.).

Pozostałe porady