Co można na balkonie? Poznaj obowiązujące zasady

Strona główna » Porady » Co można na balkonie? Poznaj obowiązujące zasady
Co można na balkonie? Poznaj obowiązujące zasady

Mieszkańcy bloków bardzo cenią sobie przestrzeń, którą można wykorzystać do relaksu, uprawy kwiatów czy suszenia prania. Dlatego też wiele osób, szczególnie na wiosnę, planuje aranżację balkonu, aby był on piękny i funkcjonalny. Warto jednak wiedzieć, że — szczególnie w nowym budownictwie — istnieją pewne zasady i regulacje, które dotyczą tego, w jaki sposób można wykorzystać tę przestrzeń. Jakie to przepisy? Dowiesz się z tego artykułu!

Podstawowe informacje

Właściciel mieszkania z balkonem może wykorzystać tę przestrzeń w sposób niekolidujący z prawami innych mieszkańców oraz zasadami wspólnoty mieszkaniowej. Do najważniejszych obowiązków należy utrzymanie przestrzeni w dobrym stanie technicznym i estetycznym. W wielu przypadkach właściciel musi także wykonać remonty niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i odpowiedniego wyglądu wnęki.

Ograniczenia w użytkowaniu balkonu — przykłady

Bez zgody zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie wolno m.in. montować klimatyzacji, bo wiąże się to z ingerencją w elewację i potencjalnym wpływem na strukturę budynku. Nie można także instalować ciężkich przedmiotów, takich jak jacuzzi, które mogłyby stanowić za duże obciążenie dla konstrukcji, a w efekcie powodować niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Do podstawowych ograniczeń związanych z użytkowaniem balkonu należy też zakaz grillowania z uwagi na ryzyko pożaru.

Zabudowa balustrady

Wiele osób chce zacząć personalizację balkonu właśnie od tej inwestycji, ponieważ według niektórych zapewnia ona więcej prywatności. Jednakże, w zależności od przepisów lokalnych i regulaminu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, zabudowa balustrady może wymagać specjalnej zgody. Wynika to z faktu, że tego typu inwestycja ingeruje w wygląd zewnętrzny budynku i potencjalnie wpływa na jego konstrukcję.

Roślinność na balkonie – zasady i ograniczenia

Uprawa roślin ozdobnych, ziół lub warzyw to dla wielu mieszkańców hobby, a dla innych pomysł na kreatywne ozdobienie przestrzeni. Jednak nawet w tej kwestii mogą obowiązywać pewne reguły i ograniczenia. Wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie mają swoje regulaminy dotyczące tego, co i jak można uprawiać na balkonach. Do zasad, które obowiązują na bardzo wielu osiedlach należy zakaz wieszania doniczek po zewnętrznej stronie balustrady czy ograniczenie dotyczące ilości uprawianych roślin. Dlaczego? Ze względu na to, że rozwijające się pędy mogłyby zaciemniać okna sąsiadów. Zatem, zanim zdecydujesz się na zaaranżowanie balkonowego ogródka, warto zapoznać się z regulaminem budynku i upewnić, że planowana uprawa zieleni jest z nim zgodna. Dzięki temu unikniesz ewentualnych nieporozumień.

Nowoczesny balkon — monitoring, oświetlenie

Technologia stanowi istotną część naszego życia. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce ją wprowadzić także na balkon. Ale także i tu obowiązują pewne ograniczenia. Przede wszystkim monitoring nie może naruszać prawa o ochronie danych osobowych. Kamery należy więc montować tak, aby nie ingerowały w prywatność sąsiadów ani nie obejmowały zasięgiem części wspólnych budynku bez zgody zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Z kolei lampy zewnętrzne nie powinny być umiejscowione tak, by świeciły w okna sąsiednich mieszkań.

Czy na balkonie można wieszać pranie?

Suszenie ubrań na zewnątrz to powszechna praktyka, która ogólnie jest dozwolona, lecz wymaga pewnej ostrożności, szczególnie w przypadku bardzo mokrego prania. Nie istnieją bezpośrednie przepisy ograniczające tę czynność, ale przyjmuje się, że pranie nie powinno wystawać poza balustradę, aby nie spadło na balkon sąsiadów, chodnik lub zaparkowany samochód.

Trzepanie koców lub dywanów

Dla wielu osób tego rodzaju pielęgnacja tekstyliów jest naturalna. Należy jednak pamiętać, że może być źródłem konfliktów z sąsiadami i naruszać regulaminy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni. Dlaczego? Wytrzepane z koców lub dywanów zanieczyszczenia takie jak: kurz, włosy, sierść zwierząt, mogą przedostawać się na balkony na niższych piętrach, co jest bardzo niehigieniczne. Wiele wspólnot zakazuje więc takich praktyk.

Malowanie wnęk balkonowych

Taka inwestycja ma wpływ na spójność estetyczną i architektoniczną budynku. Z tego powodu nie zawsze jest możliwa. Jeśli więc planujesz odświeżenie lub zmianę koloru wnęki, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy taka działalność jest dozwolona przez zarząd budynku.

Warto pamiętać

Regulacje dotyczące użytkowania balkonów i tarasów, choć mogą wydawać się restrykcyjne, nie mają na celu utrudniania życia mieszkańców. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkim osobom zamieszkującym budynek. Przestrzeganie zasad pozwala na uniknięcie konfliktów, a ustalone normy służą ochronie wspólnego dobra.

Pozostałe porady