Rynek pierwotny Bydgoszcz czy wtórny? Poznaj fakty, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzję

Strona główna » Porady » Rynek pierwotny Bydgoszcz czy wtórny? Poznaj fakty, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzję
Rynek pierwotny Bydgoszcz czy wtórny? Poznaj fakty, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzję

Zakup mieszkania w Bydgoszczy to poważna decyzja, ale też duże wyzwanie – zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Dlatego przeglądając oferty na rynku nieruchomości, warto poznać jak najwięcej plusów i minusów mieszkania z rynku pierwotnego i rynku wtórnego oraz umieć rozpoznać istniejące między nimi różnice. Zatem co musisz wiedzieć o rynku pierwotnym i wtórnym? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Rynek pierwotny – co to oznacza?

Rynek pierwotny to nic innego jak nowe mieszkania oferowane przez inwestora, którym najczęściej jest deweloper. W ostatnim czasie zainteresowanie takimi mieszkaniami zyskało na popularności. Wszystko za sprawą zbliżonych cen za m2 w porównaniu z rynkiem wtórnym, ale też wysokiego standardu i jakości, jakie zapewnia nowe budownictwo.

Absolutną podstawą takiego budynku są dziś wygodne windy na każdej klatce schodowej, parkingi z miejscami postojowymi, a także solidne drzwi wejściowe, wysokiej jakości okna i estetyczna architektura. Warto też dodać, że wszelkie instalacje i tynki w takim mieszkaniu również są nowe, co znacznie ułatwia urządzenie i obniża koszty wykończenia wnętrza.

Rynek wtórny – czym się charakteryzuje?

Rynek wtórny oznacza po prostu mieszkanie z tak zwanej drugiej ręki. Są to mieszkania nabywane bezpośrednio od obecnego właściciela nieruchomości lub przy pomocy wynajętego pośrednika. To często mieszkania na dobrze znanych już osiedlach, jednak w standardzie wymagającym odświeżenia lub generalnego remontu. Oczywiście wśród ofert nie brakuje też stosunkowo nowych mieszkań kilkuletnich, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż tych, które powstały w latach 80. i 90. XX wieku.

Mieszkanie nowe czy używane – podstawowe różnice

Lokalizacja

Miejsce, w którym chcesz zamieszkać to kluczowa kwestia przy wyborze mieszkania. Przed podjęciem decyzji warto dobrze się rozeznać, jak wygląda okolica i czym charakteryzuje się przyszłe sąsiedztwo (uwzględniając także planowane inwestycje). O ile w przypadku rynku wtórnego okolica mieszkania jest często zagospodarowana, tak w przypadku nowych budynków, które zwykle powstają na nieznanych, nowych osiedlach, okolica dopiero się kształtuje i rozbudowuje.

Znacznie łatwiej będzie znaleźć mieszkanie w ścisłym centrum lub w konkretnej dzielnicy, którą lubisz z rynku wtórnego niż rynku pierwotnego. Choć nie jest to regułą. Warto mieć na uwadze, że wiele nowych mieszkań w Bydgoszczy budowanych jest w lokalizacjach, które spełnią szerokie odczekiwania dotyczące pracy, nauki czy form spędzania wolnego czasu… w przyszłości. Nierzadko bywa bowiem tak, że infrastruktura dopiero się rozwija. Jednocześnie osiedla deweloperskie, oddalone nieco od centrum, są z nim dobrze skomunikowane.

Cena za mieszkanie

Jeszcze do niedawna różnice cen za m2 za nowe i używane mieszkanie były dość spore, co w ostatecznym rozrachunku było korzystną opcją. Teraz jednak cena używanego mieszkania jest niewiele niższa od mieszkania deweloperskiego, a na dodatek wymaga gruntownego remontu. Za wyborem mieszkania z rynku wtórnego przemawia niższa cena niż za nowe będące w stanie deweloperskim. Nie każdy wie jednak, że za tą zaletą może kryć się mnóstwo wad, które staną się widoczne po pewnym czasie i będą generować większe koszty (jak np. konieczność przeprowadzenia remontu, kupno wyposażenia czy uregulowanie kwestii prawnych).

Termin wprowadzenia do mieszkania

Jeśli zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, bez konieczności czekania 2 lat na mieszkanie, rozważ rynek wtórny lub mieszkania z rynku pierwotnego, ale już oddane do użytku lub prawie gotowe. W przypadku tej drugiej opcji, wybór spośród dostępnych mieszkań na pewno nie będzie tak szeroki, jak w sytuacji, gdybyś decydował się na zakup na etapie „dziury w ziemi”. Na wczesnym etapie sprzedaży inwestycji masz zatem większą ofertę i możliwość wyboru mieszkania, które najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Remont mieszkania

Bez względu na to, na jakie mieszkanie się zdecydujesz, w obu przypadkach musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. W przypadku nowego, po odbiorze kluczy czekać będzie na Ciebie standard deweloperski. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że musisz zaplanować szereg prac wykończeniowych wraz z umeblowaniem – od podłóg i ścian zaczynając, aż na oświetleniu i zasłonach kończąc. Z kolei kupując mieszkanie na rynku wtórnym, bardzo prawdopodobne jest, że będziesz chciał odświeżyć jego wnętrze lub zrobić generalny remont wraz z całkowitą wymianą instalacji, skłuwaniem płytek, wymianą okien i innymi, kosztownymi pracami. Oprócz tego warto pamiętać o kosztach notarialnych związanych z nabyciem nieruchomości.

Podatek PCC

Warto dodać przy tym, że przy kupnie mieszkania w stanie deweloperskim przyszli właściciele pozbawieni są obowiązku płacenia 2% podatku od czynności cywilno-prawnych. Jednak kupując już używane mieszkanie, będziesz musiał ponieść koszt podatku PCC w wysokości 2% od wartości nieruchomości. Oznacza to, że kupując np. mieszkanie za 400.000 zł, podatek PCC wyniesie aż 8.000 zł. Z uwagi, że nie jest to niski koszt, warto go uwzględnić w swoich wydatkach mieszkaniowych.

Mieszkanie w stanie deweloperskie czy używane – wybór należy do Ciebie!

Oba rozwiązania mają zarówno plusy jak i minusy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości. Bez względu na ostateczną decyzję, miej zawsze na uwadze własne potrzeby i możliwości finansowe. Tylko w ten sposób przeprowadzka sprawi mnóstwo radości – bez względu na to, czy mieszkanie będzie nowe czy używane.

Pozostałe porady